סקירת מנועי חיפוש ואינדקסים בישראל


מבוא

מאמר זה בא לסקור את מנועי החיפוש העיקריים הקיימים בישראל ולנתח את הייחודי לכל אחד מהם.

גוגל ישראל

גוגל ישראל
גוגל מוכר כמנוע החיפוש המוביל והמקובל בעולם. לישראל גוגל נכנס באיחור מה ובמשך השנים הראשונות תפס את המקום השני בפופולריות. בשנתיים האחרונות גוגל תפס את ההובלה והוא היום מנוע החיפוש הפופולרי ביותר גם בישראל. גוגל שומר על עיצוב נוח מאוד העושה הפרדה ברורה בין מודעות פרסום לתוצאות החיפוש האורגני. איכות התוצאות בגוגל ישראל היא טובה מאוד במרבית המקרים. בסיסי הנתונים של גוגל מכילים את כמויות הדפים הגדולות ביותר ביחס למנועי חיפוש אחרים.
הייחוד של גוגל ובפשטותו ואיכות תוצאותיו.
מי שמחפש כלים ייחודיים יוכל למצוא אותם בגוגל באנגלית בלבד וזה קצת חבל.

וואלה

וואלה

וואלה הובילה את שוק החיפוש במשך שנים בתור פורטל כניסה, אינדקס אתרים ומנוע חיפוש. בשנים האחרונות וואלה שינו כיוון והמעיטו בערך האינדקס. היום וואלה מתרכזים במנוע החיפוש ובמקביל בערוצי תוכן שונים. מנוע החיפוש עצמו מציג תוצאות איכותיות. מודעות הפרסום מסומנות בצורה ברורה. תוצאות החיפוש מכילות גם תמונות, ואפשרות לפתוח את תוצאות החיפוש בחלון חדש או פריים פנימי מה שהופך את הגלישה בו למאוד נוחה.

Windows live

windows live

מנוע החיפוש החדש של מיקרוסופט הוא בהחלט קפיצת דרך מהמנוע הקודם. לגולשים הישראלים אין מנוע נפרד אך המנוע מזהה אותם ומציג את התוצאות בעברית ומימין לשמאל. זאת כמובן בעיה למי שכן רוצה לחפש באנגלית אך זה ניתן לסידור באפשרויות. מנוע החיפוש מציג תוצאות לא רעות ובצורה נוחה ופשוטה. מי שמחפש שירות או רכישת מוצר עשוי להעדיף מנוע זה על פני גוגל מפני שבגוגל קיימת העדפה לתוכן על פני מסחריות.

msn.co.il

MSN israel
כפורטל msn הם מהמובילים בארץ אך לא ניתן לקרוא להם מנוע חיפוש מפני שהם מציגים 10 תוצאות ראשונות מהקישורים הממומנים ואינם מציינים בבירור שאלה הם קישורים ממומנים. בעצם זהו מנוע חיפוש המבוסס על פרסום בלבד...

תפוז

תפוז אנשים
תפוז עשו בשנה האחרונוה פריצת דרך יפה מאוד. מנוע החיפוש שלהם מהווה אלטרנטיבה מעניינת ביותר. איכות התוצאות לא גבוהה מאוד ואנו מוצאים הרבה אתרים לא קשורים. בהרבה מילים במקום ראשון נראה כאילו הוא מציג אתר פרסומי שאינו קשור. השילוב של החיפוש בפורומים, בלוגים, פליקס ועוד הוא מצויין ונותן נתיבי מידע נוספים. גם הצעת קטגוריות קשורות הוא חשוב ומאפשר למשתמשים לבחור בחיפוש בתוך האינדקס.

נטקס

נטקס

נטקס מציגים תוצאות חיפוש שרובן ממומנות. היתרון הגדול שלהם הוא בהרבה עבודה ידנית של קיטלוג האתרים. מי שמחפש שירות עשוי למצוא את נטקס מתאימים ביותר. מנוע החיפוש מציג בעיקר דפי בית של אתרים ולא את הדפים הפנימיים.


הערה:
אתר 2find ונענע מבוססים על גוגל בתוצאות שלהם ולכן לא ראינו צורך להכליל אותם כאן.

סיכום

עם השקת מנוע החיפוש החדש של וואלה נוצרה תחרות אמיתית לגוגל. תחרות שממנה נוכל להרוויח כולנו בכך שהיא תכריח את הצדדים להמשיך ולהשתפר ולהציע שירותים ייחודיים.